Как да постъпим: Хаос в стаята му

Тийнейджърът се изолира, вратата стои затворена

19 Май 2019 г.
Как да постъпим: Хаос в стаята му

Илюстация: Guliver / iStock

Стаята на детето е с краката нагоре и, както често се шегуват възрастните, „Ако кажеш „дий“ - ще тръгне“.

Това не е ваш проблем. Как и от каква възраст хлапето защитава личното си пространство и какво могат да направят родителите, за да не се стигне до конфликт, разказва психоложката Мария Баулина пред letidor.ru.

Може и да ви се струва странно да чукате и вратата на детската стая да остане затворена. Необичайно, защото до скоро синът/дъщеря ви и бил неразделна част от вас – вие сте вземали решение как да обличате, разхождате, храните. И изведнъж всичко се променя и вашето дете иска все повече свобода, спори и воюва с вас за всяка дреболия.

Анализът на кризата на преходната възраст сочи, че в този период не само децата демонстрират цялата „прелест“ на характера си, но и техните родители трудно се адаптират към бързопроменящите се пристрастия и убеждения на детето. Трудно го откъсват от себе си, въпреки че в крайна сметка целта на възпитанието им е в един момент то да стане самостоятелно и да се отдели.

И, ако родителите започнат да му пречат само да начертае граници на собствената си територия и да ги защитава, рушат това, които са градили.

Още от предучилищна възраст родителите се опитват да направят детето по-самостоятелно, да мисли и да разсъждава с главата си, а след това в един момент се стряскат. Идва обаче време да променят поведението си. Защото на 10-12 години детето вече има нужда да прави нещо самостоятелно.

И обикновено стаята, неговият кът или бюрото са експерименталната площадка, на която той ще тества своите идеи, ща подрежда приоритетите си и ще носи отговорност за взетите решения и действия.

Ако превърне стаята си на бардак, това ще е личният му бардак, който един ден вероятно ще подреди – тогава, когато започне да се спъва в разхвърляните си вещи. Как по друг начин тийнейджърът ще може да оцени какво му пречи и какво създава удобство и комфорт?

Снимка: Guliver / iStock

Пътят към себе си и към разбиране на собствената индивидуалност минава през установяване на граници между него и околния свят. Липсата на такива граници има по-сериозни последици от затворената врата и агресивните постерите, налепени по стените.

И, ако родителите непрекъснато нарушават личното му пространство, тинейджърът ще бъде принуден да живее по чужди правила, а по-късно трудно ще взема самостоятелни решения и ще се води по чужд акъл. Така ще израсне неинициативен и лесен за манипулации.

Личното пространство не е определена територия – неговата стая или кът, нито само неговите дрехи, любимото колело или джаджи. То е много по-широко понятие.

Оставете младия човек да има свои тайни, свое тайно пространство, гардероб у в който да крие „скелетите“ си - писмо от момиче, свещена тениска, късметлийска шапка, бележки от приятел...

Как да постъпите:

- Ако фактът, че заключва вратата на стаята си ви обижда, направо му го кажете. Възможно е да прави това по навик, без да осъзнава, че ви обижда. И, след като му кажете, да изпълни вашата молба.

- Ако се притеснявате, че хвърля мръсни и чисти дрехи на едно място, не го заливайте с гневна тирада от сорта на: „Виж на какво прилича стаята ти!
Още по-малко не се захващайте вие да чистите и да подреждате. Има огромен риск да изхвърлите „ценни“ неща, които са му страшно необходими. Това ще отприщи ненужен скандал.
Деликатно предложете да купите контейнери, кашони, папки, за да може нещата по-лесно да отидат по места, а не да се търкалят по пода.

- Не мислете постоянно, че зад затворената врата той прави нещо нередно. Може би той/тя просто иска да остане за малко сам, да помисли и да не говори с никого.

Какво да направят родителите, ако вратата на детската стая стои непрекъснато е затворена?

Личното пространство е свързано не само с физическите граници, но и с психологическия комфорт на подрастващите.
Всеки човек има потребност от време на време да остане сам със себе си, да се алиенира, да помисли за своите проблеми, да отдъхне от чуждите очаквания и изисквания. И с пълното съзнание, че той има нужда от такава свобода, затворената врата е притеснение – той не е съквартирант, а живее заедно със семейството? Тогава какво?

- Представете си, че тийнейджърът ви е охлюв, който искате да извадите от черупката. Какво ще постигнете, ако непрекъснато чукате по нея или с цяло гърло крещите в отвора ѝ? Нищо. По-разумно е да сложите отпред тънко нарязана краставичка и да запазите спокойствие. Постъпете така и с детето. Създайте условия то само да поиска да излезе от стаята, без да го принуждавате.

- Опитайте да разширите ареала му. Нека не приема като своя само само една стая, а цялата къща. Искайте от него помощ и съвет при покупка на нови вещи – щори, кухненси принадлежности ... И не го правете формално, а само в тези случаи, когато ще сте готови да се съгласите с неговите предложения.

- Ако той се връща вкъщи в лошо настроение и бърза да се затвори в стаята си, не го безпокойте 20-30 минути. След това почукайте, и му кажете, че сте готови да изслушате, какво и да му се е  случило.

- Общуването с родителите може да се конкурира по безопасност със „скривалището“ му , само ако тийнейджърът е абсолютно уверен в тяхната подкрепа.

Мона Василева

Заедно

Тийнейджърите са 3 пъти по-самотни от пенсионерите

Заедно

Да приласкаеш тийнейджър

Заедно

5 грешки, които допускаме в общуването с тийнейджъри

Още от Заедно

Блейк Лайвли и Райън Рейнолдс. Снимка: Getty

 

Блейк Лайвли разказа за характерите на децата

Джеф Безос и Лорън Санчес. Снимка: Getty

Пилотира самолет, пише книга, печели „Еми“: 5 факта за Лорън Санчес

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Майка държи ръчичките не бебето си. Снимка: Shutterstock

Блейк Лайвли и Райън Рейнолдс. Снимка: Getty

 

Джеф Безос и Лорън Санчес. Снимка: Getty

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка държи ръчичките не бебето си. Снимка: Shutterstock

Здраве

Магията на „златния час“

Защо първите 60 минути след раждането са особено важни (част II)

Блейк Лайвли и Райън Рейнолдс. Снимка: Getty

 

Заедно

Блейк Лайвли разказа за характерите на децата

Актрисата и Райън Рейнолдс възпитават три дъщери и един син

Джеф Безос и Лорън Санчес. Снимка: Getty

Заедно

Пилотира самолет, пише книга, печели „Еми“: 5 факта за Лорън Санчес

Това лято предстои най-пищната сватба на годината

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

Свикването с нова храна може да бъде сериозно предизвикателство.

Снимка: Shutterstock

Здраве

Как да научим бебето да харесва различните вкусове и аромати

Тези съвети ще ви помогнат да направите този преход максимално лесен и интересен за него

Родители съветват детето. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Топлите родителски думи: какво трябва да чува детето всеки ден

Материалният комфорт не стига, важно е да подкрепяме хлапето духовно и да го мотивираме

Не е полезно да затрупвате детето с играчки.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

5 причини да спрете да купувате играчки

Колкото по-малко са те в дома ви, толкова по-спокойно ще бъде детето